Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Oblečení

Podzim je za dveřmi, tak buďte vidět – reflexní oděvy vás ochrání nejen při práci

Jsou zaměstnání, kde musíte být vidět, hlavně jsou to ty, při kterých pracujete venku, obvykle za každého počasí a musíte zajistit jak bezpečí své, tak bezpečí vašich kolegů. K tomu vám pomáhá oblečení s reflexními prvky. Některé prvky využijete i ve svém volném čase, například při chůzi za deště nebo v noci po silnici, kdy jsou zhoršené světelné podmínky.

Jak reflexní oblečení funguje

Reflexní oblečení je takové, které dá najevo vašemu okolí, že tam jste. Skládá se z reflexních a kontrastních materiálů a reflexních (odrazových) pásků. Kontrastní materiál je důležitý pro vaši viditelnost ve dne. Stejně tak jako fluorescenční materiál, který vás zvýrazní při jasném dni, ale především v noci. Reflexní pásky jsou důležité pro zpětný odraz světla, kdy se paprsek vrátí k tomu, kdo ho vyslal. Viditelnost osoby, která má na sobě správné reflexní a kontrastní prvky se z 50 metrů zvyšuje až na 200 metrů. A to už vám život zachránit může.

Kdo reflexní oděvy potřebuje

V mnoha profesích se vám reflexní pracovní oděvy budou hodit a mnoho zaměstnání je dokonce vyžaduje. Jedná se hlavně o práce v lesnictví, stavebnictví, logistice, na nádraží, letišti a v mnoha dalších profesích, kde je důležité, abyste byli vidět.

Pokud je reflexní oblečení přímo nařízeno zákonem, pak musí splňovat i určitě normy. Jedná se o normu EN ISO 20471, kde jsou reflexní oděvy rozděleny do několika tříd, které odpovídají míře rizika, ve které se pracovník pohybuje.

  • Třída 1  – je nejnižší úroveň. Jedná se o reflexní oblečení, kdy pracovník pracuje například na soukromé cestě. Fluorescenční materiál nesmí mít povrch menší než 0,14 m² a reflexní materiál nesmí mít povrch menší než 0,1 m². Rychlost kolem projíždějících vozidel by se neměla pohybovat nad 30 km/h.
  • Třída 2 – střední úroveň. Toto reflexní oblečení je vhodné například pro silničáře, kteří pracují na silnicích 1. a 2. třídy. Fluorescenční materiál musí mít povrch minimálně 0,5 m² a reflexní povrch minimálně 0,13 m².
  • Třída 3 – nejvyšší úroveň. Tuto třídu reflexního oblečení potřebují například silničáři, kteří pracují na opravě dálnic. Fluorescenční materiál musí mít povrch minimálně 0,8 m² a reflexní povrch minimálně 0,2 m².

Dosažení vyšší třídy ochrany je možné i kombinací prvků. Je tedy možné kombinovat reflexní kalhoty třídy 2, reflexní vestu třídy 2 a přilbu s reflexními prvky, abychom dosáhli 3. třídy ochrany.

Jak vybrat vhodné reflexní oblečení?

Při nákupu reflexních pracovních oděvů myslete na to, při jaké práci a v jakých podmínkách je budete potřebovat. Reflexní bunda se bude hodit pro cestáře. Reflexní vestu využijete za teplého letního dne. Pokud pracujete s elektřinou, zvolte reflexní oděvy s antistatickými vlastnostmi. Využít můžete i reflexní pracovní oblečení nehořlavé nebo nepromokavé. Reflexní kalhoty se vám budou hodit vždy.Je ale důležité vybrat to správné a vhodné reflexní oblečení. S tím vám mohou pomoci odborníci ze společnosti TOMIS CZ, kde můžete nakoupit online nebo můžete navštívit podnikovou prodejnu v Příbrami a vybrat si přímo na místě.

MK Redakce

Přinášíme Vám trendy z oblasti módy, tipy na praktické využití a nejrůznější vychytávky. Zajímá Vás móda a nestíháte vše sledovat? Pak jste zde správně.

Související články

Back to top button