V obchodech s pánskou módou se poměrně běžně potkáte se skate obuví, lépe řečeno, se značkami, které dnes pronikly na trh takovým způsobem, že již nevyrábí pouze vysoce odolné boty na skejtování, ale také trendy obuv za dostupnou cenu, kterou si může pořídit každý milovník street stylu. Významnými průkopníky jsou v tomto směru zvláště značky:
- Vans
- DC
- Airwalk
- Etnies
- Skechers
I přes to ale pořád hovoříme o obuvi, související s jistou kulturou oblékání a životním stylem, a nikde není psáno, že když si pořídíte „vansky“ za cenu do tisíce korun, nedá se v nich jezdit. Nemusíte hned skákat ze schodů a provádět náročné triky, jako je kick flip či další, i tak si můžete být jisti vysokou kvalitou, odolností a pohodlíčkem jako v papučích. Ideální volba pro milovníky prken všech tvarů a velikostí, například longboardů, či třeba „koloběžkáře“.
Co je na nich tak skvělé?
Kromě toho, že skate obuv patří k vysoce odolným teniskám s podrážkou vyráběnou z té nejkvalitnější pryže, nabízí ještě spoustu dalších plusů.
Rozdělme si skateboardové boty na dva základní typy, mezi nimiž se najdou další podskupiny a kombinace. Pokud jste pravým a nefalšovaným skaterem, zcela jistě si koupíte robustnější boty, ale pakliže chcete spíše klasické tenisky k letnímu outfitu, zvolíte si takzvané „slimky“. Jejich provedení je celkově méně robustní, jsou lehčí a nižší.
Vysoké nároky na odolnost i pohodlí
Rád bych se nyní zaměřil spíše na „hardcore“ skate boty, tedy takové, které si obouvají skuteční skejťáci. Zdaleka se nejedná pouze o sportovní obutí značné výdrže, ale dají se prezentovat i jako vysoce stylová obuv. Pokud mrknete do některého skate shopu, s určitým překvapením zjistíte, že jsou zde nabízeny nekonečné možnosti, co se týká barev, barevných kombinací, stylů, střihů a tvarování podrážky. Za cenu od 15 set korun můžete koupit boty vhodné k džínům, kraťasům, plátěným kalhotám, v nichž bude vaše noha jásat a vy se budete cítit jako ve vypolstrovaných papučích. Pokud v nich budete „jen chodit“, bez problémů vydrží i několik sezón.
Odolná podrážka je základ
U skate obuvi byl vždy kladen velký důraz na výrobu odolné, při tom ale pružné podrážky. Pro tyto účely byla dříve používána surová guma, která stále vévodí, nicméně u více volnočasových bot je již mnohdy změkčována a upravována tak, aby byla pohodlná již při prvních krocích. Surová guma totiž může zpočátku působit jako trochu tužší materiál a je potřeba ji rozchodit, nebo ještě lépe rozjezdit. Je to ale jenom maličká daň za její neuvěřitelnou odolnost.
Obstát musí i zbytek boty
Povrch skateboardu je opatřen takzvaným gripem, což je jakýsi modifikovaný šmirgl, umožňující lepší zvládání většiny triků, proto musí být rezistentní nejen podrážka, ale také zbývající část skate obuvi. K tomu přispívají především tyto vlastnosti a faktory:
- Kvalita materiálu- kůže, semiš, textilie- ne příliš odolná
- Několikanásobné švy
- Více vrstev materiálů zejména v zatěžovaných partiích- oblast nártu a paty
- Zpevněná pata
- Měkká a pohodlná stélka i vnitřek boty