Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Novinky

Na co všechno by se měli cizinci zaměřit při cestě do ČR?

Povinnosti jsou odlišné pro obyvatele zemí EU a pro příslušníky nečlenských zemí. Obyvatelé Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska a Islandu mají stejné povinnosti jako obyvatelé členských států. Také záleží na délce pobytu, tedy zda se jedná o krátkodobý, dlouhodobý nebo trvalý pobyt a účelu samotného pobytu. Níže přinášíme přehled povinností:

  1. Ohlašovací povinnost. Toto za cizince v naprosté většině případů řeší ubytovatel. Pokud tomu tak ale není, je třeba se do třech pracovních dnů nahlásit a splnit tak ohlašovací povinnost. K tomuto musíte mít platný cestovní doklad a uzavřené zdravotní pojištění včetně dokladu o jeho zaplacení.
  2. Při krátkodobém pobytu je hlavním kritériem to, zda má ČR s mateřskou zemí cizince bezvízový styk či nikoli. Žádost o krátkodobé vízum podává žadatel osobně nebo jeho zákonný zástupce (v případě, že se jedná osobu mladší 15 let) na zastupitelském úřadě ČR. Žádost můžete podat nejdříve 3 měsíce před plánovanou cestou.
  3. Při pobytu nad 90 dnů cizinec potřebuje dlouhodobé vízum a liší se podle účelu samotného pobytu. Zaměstnanecká karta může dlouhodobé vízum nahrazovat. Žádost o dlouhodobé vízum nebo žádost o prodloužení krátkodobého víza podáváte opět na zastupitelském úřadě ČR.
  4. Povolení k dlouhodobému pobytu lze získat pouze v případě, že již máte platné vízum pro pobyt nad 90 dnů, v ČR budete déle než 6 měsíců a od příjezdu se nezměnil účel cesty.
  5. Povolení k trvalému pobytu se vydává cizincům až po splnění podmínky pěti let nepřetržitého pobytu na území ČR. Dalšími podmínkami je trestní bezúhonnost a prokázání finančních prostředků k trvalému pobytu. V případě porušení těchto podmínek nebo uvedení nepravdivých skutečností je trvalý pobyt zrušen.

Všechny doklady, které na úřadech předkládáte musí být v originálech a opatřeny českým překladem. Detailní informace naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR a Cizinecké policie.

MK Redakce

Přinášíme Vám trendy z oblasti módy, tipy na praktické využití a nejrůznější vychytávky. Zajímá Vás móda a nestíháte vše sledovat? Pak jste zde správně.

Související články

Back to top button