Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Oblečení

I pohřební oblečení může být šik, dodržením některých pravidel ovšem projevíte úctu

Pohřeb, jakožto smutná, pietní událost, vyžaduje volbu správného oblečení a není to zdaleka jen o černé. Na jednu stranu byste měli outfitem projevit určitou úctu, to ale ještě neznamená, že by vám to nemohlo slušet. Zde je přehled základních pravidel. 

Nejen černá

Pohřební oblečení účastníků by mělo být buďto černé, nebo co nejtmavší. Jedná se o již letitou tradici. Pokud doma zrovna nemáte odění v černé, můžete ovšem sáhnout například po tmavě modré, tmavě šedé, tmavě hnědé, zkrátka po takové barvě, co je patřičně ponurá. Pak se nemusíte obávat, že budete jakousi černou, nebo spíše bílou ovcí, je skoro jisté, že se najde více osob zahalených do méně tradičních odstínů. 

Naprosto nevhodné jsou jasné až křiklavé barvy, jako žlutá, světle zelená, červená, nebo oranžová, a to i jako méně viditelná součást outfitu, snad pouze v případě, že si to z určitých důvodů žádá rodina zesnulého. 

Buďte maximálně formální

A zase, není-li určeno jinak, buďte formální, i tím dáte najevo, že pohřeb neberete na lehkou váhu. Určitě nevytahujte z šatníku oblečení, v němž byste vyrazili na párty s přáteli, spíše takové, které nosíte na formální schůzky, popřípadě na klasické plesy a podobné společenské akce. V případě mužů máme na mysli například volbu černého saka s kalhotami stejné barvy, v kombinaci s bílou či šedou košilí nebo rolákem. U žen je zase důležité, obléci si delší sukně a šaty a nic nepokazíte ani dámskými kalhotami. 

Nepsané pravidlo, týkající se, pokud možno co nejmenšího odhalování kůže, znamená rovněž dlouhé rukávy. Dámy ale nemusí disponovat tmavou róbou s delším rukávem, ty pak mohou své paže zahalit přehozem, svetříkem, nebo šálou. 

Výrazné vzory také ne

Oblékněte pro jistotu oblečení na pohřeb bez vzorů, či dokonce obrázkových motivů. Přijatelné ale budou i nevýrazné vzory, nejlépe stejné barvy, jde zkrátka o to, aby vzorování nepoutalo zbytečnou pozornost. 

Další zásady oblékání na pohřeb:

  • Nepoužívejte výrazné a kontrastní doplňky
  • Šperky by měly být spíše decentní
  • Hlavu nehalte do kšiltovky či podobné neformální pokrývky
  • Buďte náležitě zapnuti a upravení, ležérnost není příliš vhodná
  • Obujte černou nebo šedou obuv

MK Redakce

Přinášíme Vám trendy z oblasti módy, tipy na praktické využití a nejrůznější vychytávky. Zajímá Vás móda a nestíháte vše sledovat? Pak jste zde správně.

Související články

Back to top button